Menu
Home Page

St Nicolas

Church of England Primary School, Abingdon

Who's Who

Meet the Staff (Photo gallery of Class Teachers at the bottom of page).

 

Headteacher

  • Mr Andrew Spooner

 

Senior Management Team

  • Andy Spooner - Headteacher
  • Lorna Page - Deputy Headteacher 
  • Liz Mathers - SENCO  
  • Jess Wilcox - Upper Years Coordinator
  • Kate Randall  - Middle Years Coordinator
  • Tim Stead - KS1 Coordinator
  • Ruth Sweeney -  Reception Coordinator
  • Karen Beasley - Business Manager

 

Reception Teachers

  • Mrs Ruth Sweeney/ Mrs Emma Jackman (Class 1)
  • Mrs Kate Edwards / Miss Emma Jackman (Class 2)


Year 1 Teachers

  • Mrs Bren Swan (Class 3)
  • Mrs Rachel Kelly/ Mrs Helen Bower (Class 4)


Year 2 Teachers

  • Mr Tim Stead (Class 5)
  • Miss Annie Swarbrick (Class 6)

 

Year 3 Teachers

  • Mrs Kate Randall (Class 7)
  • Ms Jane Evans (Class 8)


Year 4 Teachers

  • Miss Francesca Shackell (Class 9)
  • Mr Freddie Garnham  (Class 10)


Year 5 Teachers

  • Miss Tamzin Earl  (Class 11)
  • Miss Sam Dunwoody (Class 12) 


Year 6 Teachers

  • Mr Phil Gaskin (Class 13)
  • Mrs Jess Wilcox  (Class 14)


Additional Teachers

  • Mrs Hannah Logan 
  • Mrs Jo Long 
  • Mrs Vicky Cook
  • Mrs Siobhan Stroud 


Home School Link Worker

  • Mr Tom Churchill 


Teaching Assistant Team

  • Miss Maici Allen
  • Mrs Kath Anderson
  • Mrs Ruth Blampied - (Maternity Leave)
  • Mrs Janice Bolton
  • Miss Laura Bramley
  • Mrs Rachel Bye
  • Mrs Sarah Collins
  • Mrs Gina Davis - HLTA
  • Ms Karen Fosdike
  • Miss Glenis Godliman
  • Mrs Michelle Harrop -HLTA
  • Mrs Louise Johnson
  • Ms Sue Lovelock
  • Miss Amy McKnight
  • Mrs Dawn Miles
  • Mrs Mette Milne
  • Mrs Claire Norris
  • Mrs Donna O'Dea
  • Mrs Sarah Onion
  • Mrs Natasha Reed
  • Mrs Lucinda Salsbury
  • Mrs Amy Steele
  • Mrs Leslie Steele - HLTA
  • Mrs Jayne Todd
  • Mrs Marta Tricklebank
  • Miss Katie Richardson
  • Mrs Jennie Robinson
  • Mrs Julie Wakefield
  • Mrs Karen Wenborn
  • Mrs Shirley Wooloff 


Administrative Team

  • Mrs Karen Beasley - Business Manager
  • Mrs Nic Wilkinson - PA  / Administrator
  • Mrs Julie Dobson - Admin Assistant
  • Mrs Karen Fleming - Finance - Admin Assistant 


After School Club (ASC)- Energy Kidz

 

Ms Natasha Tait - Manager 


Site Team

Mr Andy Spraggs - Site Supervisor
Miss Hannah Gallacher - Cleaner

Mrs Sarah Puckey - Cleaner


Kitchen Team

Sarah Luker - Cook

Mel Wilkes- Assistant

Debbie Bennett - Assistant 

 

Mr A Spooner (Headteacher)
Mrs L Page (Deputy Headteacher)
Mrs E Mathers (SENCO)
Mrs R Sweeney (Class 1)
Mrs K Edwards - Class 2)
Mrs E Jackman (Class 2)
Mrs B Swan (Class 3)
Mrs Helen Bower (Class 4)
Mrs R Kelly (Class 4)
Mr T Stead (Class 5)
Ms A Swarbrick (Class 6)
Mr F Garnham (Class 7)
Ms J Evans (Class 8)
Miss F Shackell (Class 9)
Mrs J Wilcox (Class 10)
Miss T Earl (Class 11)
Miss S Dunwoody (Class 12)
Mr P Gaskin (Class 13)
Mrs K Randall (Class 14)
Mrs H Logan -  (Teacher PPA Cover & Class Support)
Mrs J Long -  ( Teacher PPA Cover & Class Support)
Mrs V Cook - (Teacher PPA Cover & Class Support)
Mrs S Stroud (Maternity Leave)
Miss S Oldham (Closing Gap Teacher)
Top