Menu
Home Page

St Nicolas

Church of England Primary School, Abingdon

Autumn

A big thank you to Manor Flooring our 2017/18 Sports Kit Sponsors

Abingdon Town Cross Country Competition
Tilsley Park 3rd October 2017
An outstanding performance from all cross country runners from yr3/4/5&6 at this competition.
All 4 teams showed true grit and determination on an extremely challenging course.
Yr 3/4 ran 1500m and yr 5/6 2000m
The children conducted themselves with impeccable behaviour and showed fantastic sportsmanship throughout the day, supporting each other.
Their determination and enthusiasm resulted in fantastic results, top 20 and top 30 finishers across all age groups
Overall Places
yr3/4 girls 2nd place
Yr3/4 boys 2nd place
Yr5/6 girls 1st place
Individual Finishing Positions
Yr5/6 Boys          Yr5/6 Girls      Yr3/4 Boys           Yr3\4 Girls
Fletcher 14th      Betty 2nd       Tawanashe 11th   Rebecca 10th
Preston 37th      Maia 12th       Connor 16th         Lacey 12th
Peter 44th          Keira 16th       Ernie 17th             Evelyn 23rd
Victor 46th        Sophia 20th     Jayden 29th          Jess W 28th
Kade 49th         Hannah 24th    Alfie 32nd            Bella 51st
Alex W 50th      Lily G 39th       Oliver 43rd           Bailey 52nd
Alex S 58th      Summer 62nd   Daniel 52nd         Penelope 53rd
James 61st                                Cody 62nd           Hope 54th
 
Yr3/4 boys & girls & yr5/6 girls now go through to the Vale Cross Country competition at Buscot Park on 10th October. 
Congratulations and good luck for your next challenge

Thankyou for the support of all parents that helped to walk the children to the event and cheered them on from the stands. Special thanks to Mrs Manthey for the biscuits for the children

 

 

Clubs Timetable Terms 1 & 2

Clubs start the w/c 18th September 2017

Monday

Beginners & Intermediate/ Advanced recorders

12:30 – 12:50

2-6

Mrs Bower

Ms Brittain

Group Room

Music Room

Board Games

3:10- 4:00pm

2 & 3

Mrs Mathers, Miss Evans

Class 10

Chess Club

(separate letter)

3:10- 4:00pm

4 & 5

Radley College

Group Room

Hockey

3:10- 4:15

4-6

Mr Stead

Class 5

Choir

3:10 – 4:00pm

3-6

Ms Brittain

Music Room

 

Football

3:10- 4:15

5 & 6

Mr Gaskin

Class 11

Tuesday

 

 

 

 

 

**Running Club

3:10- 4:00

3-6

Mrs Page

Mrs Randall

Class 14

Tag Rugby

3:10- 4:00

3-6

Mrs Logan & Mr Spooner

Class 12

Wednesday

***Oxford United

Separate form to complete

(Sept – Oct & Nov – Dec)

3:00-4:15pm

1-6

Oxford United

Hall

Thursday

High 5s (Netball)

3:10- 4:15

3-6

Mrs Sweeney Mrs Swan

Class 12

 

 

 

 

 

Friday

Orchestra

8:35- 9:20

3-6 (mini auditions will be held)

Ms Brittain

Music Room

***Karate

Separate form to complete

3:10- 4:00pm

All

Sensei Patience

Hall

 

 

 

** Running Club is aimed at children who enjoy running but would like to improve their fitness levels. It will be a mixture of technical skill and running games. Children will not be able to use their school trainers/ plimsolls as they may get muddy.

*** Oxford United and Karate are paid clubs and separate enrolment forms are available from the office.

 

Top